Škôlkari si to užili vo Filharmonickej škôlke

Dramaturgia Slovenskej filharmónie pripravila aj v aktuálnej koncertnej sezóne cyklus výchovných koncertov Hudobná akadémia. Minulý týždeň sa deti predškolského veku mohli stretnúť v piešťanskom Dome umenia s krásou klasickej hudby na koncerte pod názvom Filharmonická škôlka.

Dramaturgia Filharmonickej škôlky je založená na princípe spojenia jednoduchej hudobnej témy a využitia majstrovstva hudobných umelcov Slovenskej filharmónie. Prvý ročník Filharmonickej škôlky v Piešťanoch sme otvorili témou nevšednej krásy harfy, hudobného nástroja, ktorý je nesporne nástrojom kráľovským, o čom sa mohli presvedčiť  deti materských škôl z Piešťan a okolia. Interpretačné majstrovstvo prvej harfistky, sólistky orchestra Slovenskej filharmónie pani Kataríny Turnerovej, sprevádzané lektorskou aktivitou metodika koncertu Tomáša Boroša za asistencie lektorov Laury Durňákovej a Matúša Hrnčiara, vytvorili neopakovateľnú atmosféru, v ktorej sa deti nechali unášať Händlovou barokovou hudbou, krásou Kadencie z Čajkovského Luskáčika, Romantickými miniatúrami pre harfu od Milana Nováka, Watkinsonovým ohnivým tancom a slávnou Memory z Webberovho muzikálu Cats.

K myšlienke zorganizovať podujatie pre cieľovú skupinu detí materských škôl inšpirovala Slovenskú filharmóniu skutočnosť, že práve pre túto vekovú kategóriu nie je dostatok obsahovo a interpretačne kvalitnej ponuky zameranej na všestranné a komplexné rozvíjanie detskej emocionality a intelektu. Slovenská filharmónia reagovala projektom Filharmonickej škôlky na naliehavú potrebu vytvoriť formát pre poslucháčov vo veku 4 – 5 rokov, ktorý vychádza z učebných osnov Hudobnej výchovy pre materské školy. Optimálne využíva všetky prednosti hudby, pričom sa usiluje podchytiť záujem detí o hudobnú činnosť a vhodnými formami podnecovať rozvoj ich hudobnosti. Obsahová stránka projektu vychádza z tvorivého, interaktívneho a dynamického základu, na ktorom sa navzájom prelínajú, podporujú a podmieňujú činnosti ako spev, pohyb, spontánne pohybové reakcie a inštrumentálne činnosti. Škôlkari na koncerte v Dome umenia spievali, spontánne vyjadrovali hudobné cítenie pohybom, vnímali hudobné i nehudobné zvuky, preciťovali rytmus hrou na jednoduchých hudobných nástrojoch a predmetoch okolo nich a tvorivo spolupracovali.

Veľký záujem materských škôl z Piešťan a okolia plánuje uspokojiť dramaturgia Domu umenia pozvaním na ďalšie koncerty Filharmonickej škôlky v nastávajúcom roku. Aj žiaci základných škôl sa môžu tešiť na pokračovanie úspešného filharmonického projektu Príbeh hudby. Rok 2025 bude srdečnou pozvánkou pre deti a mladých ľudí na výnimočné stretnutia s hudbou v piešťanskom Dome umenia.

 

 

 

Text: DU SF Piešťany

Foto: archív DU SF Piešťany