Radnica: Zvýšeniu daní a poplatkov sa nevyhneme ani v Piešťanoch
Dopady energetickej a finančnej krízy, enormný nárast cien tovarov, služieb, materiálov, legislatívne zmeny. Samosprávy na Slovensku očakávajú v najbližšej dobe náročné obdobie.
Úprava miestnych daní a poplatkov, ich zvyšovanie, je v danej situácii pre chod samosprávy, a nie len našej v Piešťanoch, nevyhnutná.
Slovenské mestá a obce čaká náročné obdobie. V dôsledku legislatívnych dopadov budú musieť situáciu riešiť nepopulárnymi opatreniami, ktoré zaťažia samotných obyvateľov. Zvýšenie daní, poplatkov v školách, sociálnych službách, redukovanie služieb či škrtanie dotácií sú nevyhnutné kroky preto, aby mohli byť zabezpečené základné kompetencie samospráv.
„Keď v tejto dobe zvýšime dane, tak to vôbec neznamená, že ich zvyšujeme preto, aby sme urobili veľký rozvoj mesta, ale aby sme zabezpečili základné kompetencie samosprávy,“ upresňuje primátor Piešťan Peter Jančovič.
Daňový bonus resp. rodinný balíček prijatý Národnou radou SR, ktorý spôsobuje pre samosprávy obrovské finančné výpadky, nedostatočné dofinancovanie kompetencií samosprávy, ktoré sa stále zvyšujú prijatou legislatívou, enormný nárast cien energií, trinásť percentná inflácia – nárast cien tovarov, služieb, pohonných hmôt, materiálov, valorizácia platov vo verejnej správe, ktorá v našom meste spraví stratu približne milión eur.
A toto sa nedeje len v Piešťanoch, ale naprieč celý Slovenskom. „Rozpočtom, ktorý zostavíme na základe toho, že zvýšime dane, vykompenzujeme iba straty, ktoré vznikli vládnymi opatreniami a výpadkami z dôvodu energetickej krízy a inflácie. Žiadny rozvojový rozpočet z toho žiaľ nezostavíme,“ uzavrel Peter Jančovič.
Samospráva musí zvyšovať dane plošne, nevie robiť selektívne dane a zvýšiť ich iba tým rodinám, ktorým vláda poskytla daňový bonus.
Zvýšiť by sa okrem daní mal aj poplatok za komunálny odpad
Z poplatkov, ktoré radnica vyberie od občanov, nezostáva mestu ani jedno euro. Všetky vybraté peniaze sú hradené vývoznej firme. Na druhej strane, samospráva nemôže, podľa zákona má zakázané, dotovať (finančne podporovať) vývoz komunálneho odpadu.
To, čo sa v kalendárnom roku na skládku odpadu vyvezie, to musia v plnej výške zaplatiť obyvatelia.
„Aj navyšovanie cien za komunálny odpad má svoju logiku. Okrem iného sa zvýšila cena pohonných hmôt a cena práce. Ceny sa navýšili aj zavedením zberu kuchynského odpadu, ktorého vývoz nám vyplýva zo zákonnej povinnosti a ktorý je extrémne drahý,“ upresňuje Peter Jančovič.
Porovnávať poplatky za odvoz komunálneho odpadu s inými mestami nie je správne. Jednotlivé mestá sa v tomto nedajú porovnávať, všetky majú iné podmienky na nakladanie s odpadmi. Ovplyvňuje to dostupnosť skládky, či je mesto spoluvlastníkom, alebo prevádzkovateľom skládky odpadov alebo má vlastnícky podiel v zberovej spoločnosti.
Napríklad Mesto Trnava má vlastnú skládku odpadov, ktorej je spoluvlastníkom. Ďalším príkladom je mesto Senica, to má vlastnícky podiel v Technických službách, ktoré zabezpečujú vývoz odpadu. Práve tieto faktory majú veľký vplyv pri určení konečného ročného poplatku za odvoz a likvidáciu zmesového odpadu. Ani jeden z týchto príkladov sa netýka nášho mesta. My vlastnú zberovú spoločnosť nemáme a našťastie v meste ani skládku odpadov.
Radnica sa však dlhodobo zaoberá tým, ako znižovať množstvo komunálneho odpadu v meste a náklady na likvidáciu. Jedným z opatrení môže byť zníženie frekvencie zberu z rodinných domov alebo zber bioodpadu vlastnými autami.
„V prípade Piešťan je situácia ešte o niečo iná. Sme kúpeľné a turistické mesto, ktoré počas letnej turistickej sezóny navštívi množstvo návštevníkov. Aj tí samozrejme produkujú množstvo odpadu, ktorého likvidácia sa premieta do poplatku miestnych obyvateľov,“ dopĺňa Peter Jančovič.
Tiež sú samosprávy, ktoré zákon nedodržujú a prevoz a likvidáciu odpadu dotujú z vlastných peňazí. Dokážu tým znížiť výšku poplatku od obyvateľov, ale konajú nezákonne. Príkladom je mesto Prešov, ktoré chce navýšiť doterajší poplatok z 29,42 eur na 64 eur na osobu. Podľa tvrdenia nového primátora, bývalé vedenie mesta zákon o odpadoch nerešpektovalo a poplatok bol znižovaný nezákonne.
Komunálny odpad nie je len zmesový odpad od obyvateľov
V poplatku za komunálne odpady sú zahrnuté náklady na zber, prepravu a zneškodnenie odpadov a to: vývoz zberných nádob na odpad pre domácnosti v rodinných a bytových domoch, uloženie zmesového komunálneho odpadu na skládke odpadov, odvoz a likvidácia odpadu z prevádzky Zberný dvor mesta Piešťany, vrátane zneškodnenia nebezpečných odpadov z domácností, vývoz a zhodnotenie odpadu z údržby zelene (zvýšený interval vývozu 1 x za týždeň od mesiaca február/marec – november), vývoz a zhodnotenie biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu, odvoz odpadu z uličných zberných nádob, z čistenia ulíc, z prevádzky cintorínov, odvoz odpadu z odstraňovanie nepovolených skládok odpadov na verejných priestranstvách, na stanovištiach zberných nádob, dotácia mesta Piešťany pre Služby mesta Piešťany na zabezpečenie fungovania nových prevádzok Zberný dvor mesta Piešťany a Kompostáreň mesta Piešťany.
Zdroj: Tlačová správa – Mestský úrad Piešťany