Piesne o jari z palety členov Výtvarného klubu Piešťany
Členovia Výtvarného klubu Piešťany sa podujali vzývať príchod jari inštaláciou svojich diel vo Výstavnej sieni Domu umenia v Piešťanoch. Od 6. februára je sprístupnená pestrá expozícia výtvarných techník a umeleckých štýlov zostavená z diel výtvarníkov, ktorí svoj voľný čas venujú umeleckej tvorbe.
Vernisáž otvorila riaditeľka Domu umenia Dr. Edita Bjeloševičová, ktorá s radosťou privítala členov klubu na ich výročnej výstave. Výtvarníkom sa prihovoril v mene autorov vystavených diel aj Dušan Švorc a predseda klubu Rudolf Rypák, ktorý do zrkadlovej siene priniesol ochutnávku impresií piešťanskej krajiny a malebných mestských scenérií.
Expozíciu v Dome umenia môžeme vnímať ako prechádzku po Piešťanoch a okolí: v mrazivom zimnom ráne kráčame v obrazoch Rudolfa Rypáka mestským parkom, v ktorom nepripravených obdivovateľov prírody zaskočí realisticky poňatá metelica. Ďalší pohľad už bude patriť hotelu Slovan, ktorého autor milosrdne zahalil do rozkvitnutej jarnej nádhery.
Piešťanská výtvarníčka Margita Knapová dlhodobo tvorí v oblasti úžitkového umenia. Jemnú krásu jej šperkárskeho talentu môžu návštevníci výstavy obdivovať vo vystavených náhrdelníkoch, príveskoch a náušniciach. Autor obrazov s piešťanskými motívmi Dušan Švorc nás uvádza do zákutí kúpeľného ostrova, kde farebným štetcom rozpráva jeho winterovský príbeh.
Piešťanka Marta Mitošinková priniesla do galérie kolekciu mysterióznych obrazov zachytávajúcich snové scenérie jarnej krajiny, v ktorej môžeme stretnúť duchovné bytosti i láskyplných anjelov. Nestor piešťanských výtvarníkov a dlhoročný predseda klubu Alojz Majerník zo svojej palety ponúka návštevníkovi výstavy krehkú krásu prírodných motívov Piešťan a okolia.
Mladá výtvarníčka Nikola Vavrová sa na výstave prezentuje inštaláciou objektov v priestore – geódami, ktoré použitými materiálmi a nevšednou technikou spracovania upútajú každú vnímavú dušu. Presahom jej umeleckej tvorby je liečivý účinok geód, ktoré vytvára zo vzácnych hornín a materiálov na spôsob nevšedných komorných inštalácií, akýchsi portálov do duchovného sveta. Stálicou medzi piešťanskými výtvarníkmi je nesporne aj Viliam Ziman. S dynamikou jeho rukopisu vo figurálnych scénach vyzýva všetkých do tanca, v ktorom sa pestré farby snúbia s rytmikou tvarov a emócií.
Karnevalová kultúra fašiangu môže návštevníkovi galérie pripomenúť neskorého Vladimíra Kompánka. Ktosi na vernisáži poznamenal, že vo vystavených dielach vidí avantgardný smer – fauvizmus. Zdá sa, že matissovská poetika Zimanovým obrazom naozaj pristane. Spirituálny rozmer prebúdzajúcej sa jari zachytila v obraze-ikone Marianna Ručkayová. Premenu religióznych tém od fašiangu k pôstu môžeme nájsť v duchovnom portréte, ktorým sa na výstave prezentuje.
Vo figurálnom tetraptychu, vystavenom pod názvom Zakázané ovocie, Jozef Minárik rozohráva atraktívnym jazykom súčasnosti biblické variácie na témy Edenu, Evy a povestného jablka. S rozsiahlejším výberom z diela prišiel na výstavu výtvarného klubu Juraj Ďuriš. V pôsobivých plátnach s nezameniteľným rukopisom a dôrazom na detail rozpráva príbehy životného sénia, ktoré s láskavosťou zachytávajú dôstojnú krásu staroby, večného kolobehu života a vitalizmus živlov prírody. Z jeho portrétov nás oslovuje atmosféra obrazov Albína Brunovského.
Z iného prameňa vo svojej tvorbe čerpal Ján Boledovič. Jeho práca s drevom sa vo vystavených reliéfoch vyznáva z lásky k prírode Malých Karpát a v romantizujúcich pohľadoch na zaniknutý františkánsky kláštor. Impresionistické motívy krajiny v obrazoch Rudolfa Pavelského naznačujú, že autor tvorí v plenéri. Nezaprie v nich lásku ku krajine, ktorá na každého návštevníka výstavy určite zapôsobí.
Nechajte sa aj vy osloviť krásou vystavených diel v Dome umenia Slovenskej filharmónie v Piešťanoch. Výstava s názvom Farebný príchod jari potrvá do 10. marca.
Autor: dramaturgia DU SF; foto: archív DU SF