Európsky deň na gymnáziu: Cestou z Prahy cez Paríž a Dublin až do Štokholmu
Po čase opäť pedagógovia a študenti piešťanského gymnázia, ambasádorskej školy Európskeho parlamentu, usporiadali Európsky deň 2022, tentoraz s ekonomickou tematikou. V piatok 7. októbra prijali pozvanie prednášať vzácni hostia – poslanec Europarlamentu a priateľ školy Ivan Štefanec s ekonomickým analytikom INESSu Martinom Vlachynským, bývalým študentom gymnázia. Európsky deň slávnostne otvoril príhovorom riaditeľ školy Radim Urban.
Prednášky pozvaných hostí sa venovali ekonomickým výzvam, ktorým Európa spoločne čelí, pričom následná diskusia priniesla zaujímavé informácie aj o slovenskej rozpočtovej politike a ekonomickej kondícii štátov EÚ. Gymnazisti plne využili možnosť klásť hosťom otázky a diskutovať s nimi o atraktívnych témach, ktoré v súčasnosti rezonujú v našej spoločnosti. Aj účasť študentov alumni-klubu gymnázia a profesoriek z českých gymnázií obohatila program tohtoročného európskeho dňa.
Po živej diskusii pozvaní hostia, už ako súčasť hodnotiacej poroty, precestovali 4 členskými krajinami Európskej únie s ambíciou vybrať tú najlepšiu. Študenti súťažiacich tried pripravili bohatý kultúrny program s občerstvením v národnom duchu. Študenti 2.A pod vedením triednej profesorky Kataríny Dzurovej predstavili komisii krásy Českej republiky, ktorá je aktuálne predsedajúcou krajinou Rady EÚ. Dominanty krajiny a výborné občerstvenie s reprodukovaným vystúpením božského Káju vytvorili neopakovateľnú atmosféru, v ktorej porota s divákmi aj vďaka Krtkovi nazrela do čarokrásneho sveta detských rozprávok.
Po hladkom pristátí s leteckou spoločnosťou bilingválnej 2.B triedy na palube s triednou profesorkou Evou Corticelli porota vďaka komentovanej prehliadke klenotov Francúzska využila jedinečnú príležitosť užiť si atmosféru romantického mesta na Seine i vďaka perlivému moku a exkluzívnej vstupenke na parížsky Fashion Week.
Ďalšia bilingválna komunita 3.B triedy s triednou profesorkou Ingrid Páleníkovou priblížila odbornej porote jedinečnú históriu a podmanivú kultúru Írska, ktorej krásu mali možnosť študenti spoznať vďaka európskemu projektu študijných mobilít Erasmus +. Informácie o zelenom ostrove sv. Patrika odprezentovali v anglickom jazyku a sčasti dokonca v pôvodnej írčine!
Poslednou zastávkou na európskej tour boli filmové ateliéry Svenska, kde vďaka triede sexte s jej triednym profesorom, dramaturgom a garantom celého podujatia, slávny režisér Ingmar Bergman natáčal nový film o Švédsku, ktoré sa pripravuje na predsedníctvo Rady EÚ v budúcom roku. Hostia a členovia poroty si spolu s účinkujúcimi študentami zaspievali hity skupiny ABBA, videli servis Björna Borga, stali sa svedkami vikingského zápasu i ceremoniálu udeľovania Nobelovej ceny básnikovi Tranströmerovi samotným Alfredom Nobelom. Filmovací deň v sexte podporila sponzorsky i chutným firemným jedlom spoločnosť Ikea.
Odborná porota mala ťažkú úlohu vybrať víťaza súťaže, keďže všetci študenti si pripravili výborný program a preukázali aj svoj úprimný záujem o európske témy. Po dôkladnej úvahe hodnotiaca komisia väčšinou hlasov udelila prvé miesto sexte, pričom ocenila kvalitu prezentácií všetkých zúčastnených tried.
Text: Liliana Pažítková, maturitná 5.B
Foto: Roman Ondrejka