Bývanie a Reality: Nevybíjajte si hnev na deťoch

Z času na čas to vidíte napríklad na ulici, z času na čas to aj sami urobíte…

Máte zlý deň, naštval vás manžel, šéf alebo predavačka v obchode. A to je len krôčik k amoku, ktorý vás chytí hneď, ako si dieťa zabudne umyť ruky, rozbije cukorničku alebo rozmrví rožok… „Maminka, nekrič na mňa!“ hovorí možno váš potomok, je zdesený, prípadne aj plače.

Vy sa možno cítite lepšie, ale stále mizerne. Ako sa asi cíti bomba po výbuchu, keď za sebou zanechala spúšť? „Nikdy nezabudnem na situáciu, keď som s hnevom riešil problém s mojou vtedy malou dcérou Táňou (dnes matkou štyroch úžasných detí). Sem – tam padla rana na jej zadok a ona sa na mňa bez záludnosti pozrela a povedala: „Ešte ťa to baví?“ A ja som si myslel, že sa od hanby prepadnem…“

Nie je nič horšieho, než keď na dieťa jeho milovaná osoba jačí a kričí – zdanlivo bezdôvodne. Pretože tieto naše amoky, posledné kvapky a pretečené poháre trpezlivosti sú v očiach dieťaťa bezdôvodné. Zo všetkého najviac potrebuje dieťa pocit istoty a bezpečia. Naše „odídené“ nervy nechápe, zvlášť pokiaľ je ešte malé. Explózie kriku, prípadne fyzického násilia ho ohrozujú. Dieťa, ktoré vyrastá v kriku, bude vyrastať s vedomím, že je zavrhnutiahodné a bude bojazlivé. Vydolovať si späť stratené sebavedomie ho bude v dospelosti stáť veľa síl.

A ako teda zvládnuť chvíľu, kedy cítite, že vám nervy idú na „výlet do kýbla“?

– počítajte do dvadsať (stará rada, ťažko praktizujúca, ale účinná – chce to trochu ovládania)

– odíďte do inej miestnosti, búchajte do vankúšov, vykričte sa tam

– utekajte do kúpeľne a opláchnite si tvár a zátylok studenou vodou. Osvieži to telo aj myseľ.

– ak ste v strese dlhodobo, choďte často von. Čerstvý vzduch vám pomôže prečistiť hlavu

– ak je príčinou hnevu únava, dajte deti manželovi a odplávajte do vane… na masáž, kozmetiku, ku kaderníčke, atp.

Pamätajte, že pokiaľ nebudete na detské nevedomé a neskôr aj vedomé zákerné pokusy reagovať ako šialenec, vyhráte. Nebude divadlo, nebude nič zaujímavé, dieťa nemá potrebu vás vytáčať.

Deti nebite, ale jedno plesknutie ešte nikoho nezabilo (snáď…). A potom existuje ešte jedna rada. Jedno plesknutie na zadok je účinnejšie, než tisíc výčitiek. Plesknutie je zrozumiteľné a účinné, výčitky, hrozby a neustále pripomínanie neschopnosti vaše dieťa skôr podráždi.

Len malá poznámka na koniec – problém s dieťaťom riešte okamžite, keď vznikol, nie o niekoľko hodín či dní alebo až keď príde ocko“! Vtedy už dieťa nevie o čo vlastne išlo a výchovný efekt už zmizol. Je to rovnaké ako výchova šteniatka, výchovný trest je potrebný ihneď, nie keď už má inú zábavu…

V októbrovom čísle mesačníka Bývanie a Reality nájdete tiež článok “Gény vs. výchova”, ďalší zo série edukačno-motivačných článkov venovaných mladým rodinám.

Ak ste si nestihli vziať aktuálne číslo Bývanie a Reality z jedného z 250 miest v regióne, online verziu si môžete prezrieť tu: http://effective.sk/byvanie-a-reality