Alica Kucharovič: Robím to, čo ma baví
Venuje sa digitálnej a analógovej ilustrácii, má za sebou množstvo výstav, je spoluzakladateľkou festivalu animovaných filmov Fest Anča. Po štúdiu v Bratislave a Gente sa spolu s manželom vrátili do Piešťan, kde vychovávajú dcéru. S Alicou Kucharovič sme sa rozprávali o jej najbližšej výstave s názvom TNRF (otvoria ju 12. mája 2017 o 18.00 h otvoria v Elektrárni Piešťany) aj o živote v kúpeľnom meste.
Pred pár rokmi si sa v Piešťanoch predstavila s dielami, ktoré vznikli na cestách v Maroku a v Portugalsku. Teraz to sú Kanárske ostrovy. Z každej tvojej dovolenky vznikne výstava?
Áno, ale mala by som viac chodiť na dovolenky. V Maroku a Portugalsku sme strávili mesiac cestovaním po krajine. Čiže to bol intenzívny zážitok z daného miesta a hlavne domácich ľudí, z ktorými sme celý deň prichádzali do kontaktu. Keď človek cestuje stopom a autobusmi, má veľa času aj na kreslenie. Tenerife bolo o niečo hektickejšie a kratšie, možno aj preto, že sme tam boli už traja.
Svoje diela vystavuješ v Elektrárni Piešťany, ktorá v posledných mesiacoch opäť postupne ožíva. Ako sa ti pozdáva tento priestor, je vhodný na výstavy?
Elektrárňa Piešťany je pre mňa svetlým bodom v tme. Myslím to tak, že Piešťany majú konečne reálnu umeleckú inštitúciu, ktorá robí program aj pre publikum mladšie než 60 rokov. Okrem toho je to nádherný priestor, ktorý sa postupne začína zapĺňať kreatívnymi ľuďmi. Ak všetko dobre pôjde, Piešťanci tam budú mať možnosť chodiť každý deň, pokojne len na kávu, alebo si posedieť v záhrade.
Absolvovala si štúdium v Bratislave, stáž v belgickom Gente a vystavovala si vo rôznych európskych mestách. Prečo si sa rozhodla vrátiť do rodných Piešťan?
Rozhodli sme sa hlavne kvôli dcére. Chcela som, aby prvé roky života strávila obklopená rodinou, prírodou a zdravým životným štýlom. Piešťany sú pre mňa srdcovka, je to miesto, kde sa každý deň cítim, ako na dovolenke. Páči sa mi tunajšia uvoľnenosť ľudí aj to, ako mesto podporuje cyklistický spôsob života a dopravy.
A je možné sa tu živiť umením?
Našťastie máme internet, vďaka ktorému nie som limitovaná miestom, kde sa nachádzam. Veľa mladých ľudí tu v Piešťanoch tiež pracuje cez internet, lebo ak človek nemá záujem o prácu v hoteliérstve, reštaurácií alebo v kúpeľoch, nieje moc na výber. Napriek tomu mám veľkú radosť z tunajších spoluprác napríklad s mestskou knižnicou, Piešťanským pivovarom alebo mäsiarstvom Varga, pre ktoré kreslím.
Spolu s manželom Matúšom prezentujete mladých umelcov aj prostredníctvom značky Retart, ktorá spája funkčné produkty a vizuálne umenie. Ako sa tomuto projektu darí?
Ako by povedal Matúš: „V rámci česko-slovenského trhu je to super.“ Pre nás je najdôležitejšie, že robíme to, čo nás baví, s ľuďmi, ktorých rešpektujeme a vidíme v tom zmysel. Boli by sme radi, ak by sme za sebou mohli niečo zanechať a tiež možno trochu aj osvetu pre ľudí, ktorí umeniu, alebo kreatívnym veciam ako takým nerozumejú.
Pýtal sa: Martin Palkovič Foto: Archív A. K.