Filmový rozhovor o architektúre aj s následnou diskusiou v Dome umenia Piešťany

Brutálne krásne, ale aj brutálne zatracované a prehliadané, to je osud architektonických diel, ktoré vznikali v Československu v období 1958 – 1989. Pritom ide o jedinečné umelecko-architektonické diela, skutočné skvosty, ktoré znesú porovnanie s tým najlepším čo v Európe i vo svete v tom čase vznikalo.

Unikátny film Architektúra 58–89 rozpráva ústami svojich tvorcov príbeh doby, kde popri šedej záplave prefabrikovaných panelákov vznikali výnimočné, spirituálne a nadčasové stavby, ktoré budili pozornosť nielen v stredoeurópskom regióne. Režisér a scenárista Jan Zajíček spolu s historičkou architektúry Henrietou Moravčíkovou ponúkajú v utorok 12. novembra o 18.00 hod. návštevníkom Domu umenia celovečernú výpravu do sveta predrevolučnej architektonickej scény.

Na pozadí impozantných záberov ikonických slovenských a českých povojnových budov, ktoré dopĺňajú svedectvá popredných architektov a teoretikov, povstáva plastický portrét doby. Celoslovenská predpremiéra filmu v Dome umenia Slovenskej filharmónie v Piešťanoch pripomenie aj dielo vynikajúceho architekta Milučkého. Po nedávnom otvorení Expozície architektúry Ferdinanda Milučkého v Dome umenia a za celoročne prebiehajúceho projektu komentovaných prehliadok budovy, je uvedenie filmu o architektúre obdobia sorely ďalším kamienkom do mozaiky dialógu o umení staviteľstva a urbanizmu v piešťanskom kultúrnom stánku.

Môžeme ešte prezradiť, že Dom umenia v spolupráci s Centrom architektúry pripravuje vydanie spomienkovej knihy významného piešťanského architekta. Po filme sú návštevníci projekcie pozvaní na diskusiu s odborníkmi a tvorcami snímky nielen o architektúre modernizmu a pripravovanej knižke.

 

 

Text: dramaturgia DU SF
Foto: archív DU SF